"güvenilir, titiz ve özgün fark yaratan mühendislik çözümleri" felsefemizle 15 yılı aşkın süredir "örnek almak yerine örnek olmaya" devam ediyoruz.

Elpek MühendislikELPEX | Exproof Elektrik Tesisatları ve Exproof Ekipmanların Periyodik Muayenesi Kontrol Raporu

Patlayıcı Ortam Bölge (Zone) / Patlayıcı Ortam Nedir ?
 
Elpek MühendislikPatlayıcı, parlayıcı ve yanıcı nitelikteki gaz, toz veya buharın hava ile karışarak patlayıcı kıvama geldikleri yerlere patlayıcı ortam denir.
Elpek MühendislikPatlayıcı ortam oluşabilmesi için aşağıdaki 3 unsurun bir araya gelmesi gerekmektedir :
Elpek MühendislikA . Patlayıcı Madde ( Yanıcı Gaz, Buhar veya Toz ) Elpek MühendislikB . Hava ( Oksijen ) Elpek MühendislikC . Ateşleme Kaynağı ( Elektrik Arkı, Kıvılcım veya Yüksek Sıcaklık )
Elpek MühendislikBu üç unsurdan biri bile devre dışı kalırsa patlayıcı ortam oluşma riski ortadan kalkar.

Exproof nedir ? / Tehlikeli ortamlarda elektrikli ekipmanlar nelerdir?
 
Elpek MühendislikRafineriler, dolum tesisleri, petrokimya tesisleri, maden ocakları ve kozmetik fabrikaları gibi işletmelerde gerek normal çalışma koşulları altında gerekse arıza-bakım anlarında, ortamda yanıcı-patlayıcı gaz ve/veya tozların bulunması dolayısıyla da patlayıcı ortam oluşması ihtimali mevcuttur. Bu tür işletmelerde kullanılan elektrik ekipmanlarının çıkaracağı kıvılcım veya ark, patlamaya sebep olabilmektedir. Dolayısıyla, bu tür işletmelerde kullanılan elektrik ekipmanlarının “Ex-Proof” yani Alev Sızdırmaz ve/veya Yanma Oluşturmaz özellikte olması gerekmektedir.

Atex Ortam Sınıflandırması (zone sınıfı) nasıl yapılır?
 
Elpek MühendislikHer işletme ve hatta her işletmenin farklı bölgeleri, kendine özgü işletme koşulları gereği farklı seviyelerde yanma-patlama riski arz eder. Bazı tesis ve bölgelerde risk çok fazla iken bazılarında çok azdır. Dolayısıyla, her tesiste aynı sistemi kurmak, aynı ekipmanı kullanmak mantıklı ve ekonomik olmayacaktır. Bu doğrultuda, konunun uzmanları, patlayıcı ortamları tehlike derecesine göre Zone 0 – 1 – 2 ve Zone 20 – 21 – 22 olmak üzere farklı sınıflara ayırmışlardır :
 
Elpek MühendislikZONE 0 (Gaz) – ZONE 20 (Toz) : Normal çalışma koşulları altında,
yanıcı-patlayıcı maddenin sürekli veya çok sık aralıklarla bulunduğu bölgeler ZONE 0 ve ZONE 20 kapsamına girer.
 
Elpek MühendislikZONE 1 (Gaz) – ZONE 21 (Toz) : Normal çalışma koşulları altında,
zaman zaman da olsa yanıcı-patlayıcı maddenin ortamda bulunma ihtimalinin var olduğu bölgeler ZONE 1 ve ZONE 21 kapsamına girer.
 
Elpek MühendislikZONE 2 (Gaz) – ZONE 22 (Toz) : Normal çalışma koşulları altında, yanıcı-patlayıcı maddenin ortamda bulunmadığı,
yalnızca arıza ve bakım anında ve kısa süreli bulunma ihtimalinin olduğu bölgeler ZONE 2 ve ZONE 22 kapsamına girer.

EXPROOF KORUMA SINIFLARI Nelerdir?
 
Elpek MühendislikEx d : Bu tür koruma sınıfına sahip atex ekipmanlar, içerilerinde meydana gelecek yanmayı dışarı vermeyecek nitelikte imal edilmişlerdir.
Elpek MühendislikEx e : Bu koruma sınıfına sahip exproof ekipmanlar, yanmanın/patlamanın meydana gelmesi için gerekli unsurları oluşturmayacak nitelikte üretilirler.
Elpek MühendislikEx i : Bu tür koruma sınıfına sahip ex ekipmanlar, kendinden emniyetli devreler içerir.
Elpek MühendislikEx q : Patlamaya sebebiyet verebilecek elektrik ekipmanı quartz kumuna daldırılır.
Elpek MühendislikEx m : Patlamaya sebebiyet verebilecek elektrik ekipmanı özel bir epoksi reçineye daldırılır.

Elpek MühendislikELPEX EXPROOF | Elektriksel Proses Güvenliği | ATEX Exproof Ekipman Periyodik Kontrol Raporu

ELPEX EXPROOF | Elektriksel Proses Güvenliği, muhtemel patlayıcı ortamlarda kullanılan exproof ekipmanların fenni muayenesi, periyodik kontrol ve fenni test ölçümlerini gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda, exproof ekipman kullanan endüstriyel işletmeler genel olarak aşağıda özetle sınıflandırılmıştır.
 
Elpek MühendislikRafineriler Elpek MühendislikDolum Tesisleri Elpek MühendislikPetrokimya Tesisleri Elpek MühendislikOrman Ürünleri Elpek MühendislikKozmetik Tesisleri Elpek MühendislikKazan Dairleri Elpek MühendislikBoyahaneler Elpek MühendislikKimya Tesisleri
 
Elpek MühendislikFirmamız aşağıda genel olarak gösterilen exproof özellikle elektrik tesisat ve ekipmanlarının periyodik kontrollerini yapmaktadır.
 
Elpek MühendislikExproof Aydınlatma Armatürleri Elpek MühendislikExproof Buat ve Bağlantı Kutuları Elpek MühendislikExproof Panolar Elpek MühendislikExproof Fiş-Priz Setleri Elpek MühendislikExproof Priz Kombinasyon Kutuları
Elpek MühendislikExproof Anahtarlar Elpek MühendislikExproof Kontrol Üniteleri Elpek MühendislikExproof İkaz Üniteleri Elpek MühendislikExproof Kablo Rakorları Elpek MühendislikExproof Tesisat Malzemeleri Elpek MühendislikExproof Flex Borular
 
ELPEX EXPROOF | Elektriksel Proses Güvenliği ----- uzmanına danışın : www.elpex.com.tr

ELPEK Mühendislik | Elektriksel Periyodik Kontroller | test, kontrol, ölçüm, bakım, rapor, fenni muayene, bağımsız muayene kuruluşu, elektrik mühendisliği , exproof elektrik tesisatlarda güvenlik, exproof elektrik tesisat raporu, exproof tesisat uygunluk belgesi, exproof, smm, exproof elektrik tesisatı periyodik kontrol firması, iş güvenliği periyodik ölçümü ve kontrol hizmetleri, teknik denetim, exproof aydınlatma armatürleri, exproof panolar, exproof fiş-priz setleri, exproof priz kombinasyon kutuları, exproof anahtarlar, exproof kontrol üniteleri, exproof ikaz üniteleri, exproof kablo rakorları, exproof tesisatları, exproof flex boruların atex standartlarına uygun fenni muayene ve iş güvenliği raporu hazırlama hizmetleri, patlayıcı ortam exproof alev sızdırmaz yanma oluşturmaz özellikte exproof ekipman ve elektrik tesisat muayenesi, exproof standartları, yönetmelik, atex, zone grupları, zone bölgeleri, exproof tesisat raporu, IEC 60079 exproof elektrik tesisatı fenni muayene raporu, büyük kazaların önlenmesi, patlamadan korunma dokümanı kapsamında atex 153 direktifi, exproof elektriksel denetim, ex ekipman muayene raporu, exproof elektrik tesisatı ekipman uygunluk raporu, parlayıcı ortam, patlayıcı ortam, alevlenebilir kimyasallarla çalışma ortamı ekipman muayene firması, atex muayene firması, atex uygunluk raporu, atex denetim firması, proses güvenliği muayene raporu, kocaeli, izmit, gebze, istanbul, organize sanayi bölgesi, kartepe, dilovası, bursa, bandırma, gönen, balıkesir, izmir, edirne, adana, bilecik, düzce, sakarya, adapazarı, tuzla, zonguldak, milas, muğla, iskenderun, ereğli, hatay, manisa, elpex exproof