"güvenilir, titiz ve özgün fark yaratan mühendislik çözümleri"

Elpek Mühendislik

ERA ELEKTRİKSEL RİSK ANALİZİ

ELPEK MÜHENDİSLİK Elektriksel Periyodik Kontroller firması olarak, "güvenilir, titiz ve özgün fark yaratan mühendislik çözümleri" felsefemizle, mühendislik bilimine yakışan birbirinden farklı ve faydalı çözümler üretmeye elektrik yüksek mühendisi kadromuzla devam ediyoruz. Bu bağlamda başta elektrik, enerji sektörü olmak üzere, iş güvenliği dünyasının sistem analizlerinde destek ve kaynak olacağına inandığımız ERA : Elektriksel Risk Analizi projelerimizle endüstriyel tesislerin en önemli sorunlarına mühendislik tekniği ile çözüm oluyoruz. Türkiye'de ilk kez 2010 yılında tarafımızca başlatılan uygulama ile sanayi tesisleri için en büyük tehlike ve risk sınıfı olan elektriksel risklerin kontrol ve yönetimi hususları incelenmektedir. Elektrik tesisat risk kaynakları analizi ile ilgili risklerin değerlendirilerek optimum çözümler üretilmesi amacıyla konusunda uzman ve deneyimli, Elektrik Mühendisleri Odası EMO kaydı bulunan Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu ve İş Güvenliği Uzmanı Elektrik Yüksek Mühendisi ve bilirkişi kadromuz tarafından çeşitli elektriksel ölçme ve değerlendirmeler yapılmaktadır.

Elpek Mühendislik

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu içeriğine uygun olarak revize edilen ERA kapsamında; bilhassa büyük endüstriyel tesislerin dikkat etmesi gereken elektriksel risklerden korunma hususunda : Elektrik kaynaklı risklerden korunmak, mümkün olduğu kadarıyla elektrik tesisatı risklerini iyi analiz etmek ve tehlike kaynaklarına karşı önlem almak, elektriksel risklerle kaynağında yetkili ve etkili şekilde mücadele etmek, elektrikle çalışmalarda kişilere uygun hale getirilmesi için işyerlerinde elektriksel güvenlik tasarımı ile elektrik işleri için doğru ekipman tercihinin sağlanması, çalışma şekli ve ortamı ile elektriksel iş güvenliği, üretimi aksatmayacak şekilde genel elektrik risk değerlendirme çalışmaları, üretim faaliyetlerinin elektriksel anlamda sağlıklı ve güvenli olması, elektrik tesisatlarının olumsuz etkilerini önlemek ve/veya en aza indirmek, elektrik ve enerji sektörleri kaynaklı teknik gelişmelere uyumlu mühendislik çözümleri sağlamak, elektrik tehlike kaynaklarını doğru yorumlamak, tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıflarda yer alan bilhassa kimya tesislerinde olan elektrik tesisat ve sistemleri için farklı tedbirler almak, elektrik kaynaklı yangınlarla ilgili faktörlerin etkilerini kapsayan genel bir önleme politikası geliştirmek, elektrik çarpması, akıma kapılma, elektrik nedenli yangınlar, kısa devre durumları, hata akımları vb. toplu korunma tedbirleri, kişisel korunma tedbirlerine öncelik vermek, çalışanlara uygun elektrikle çalışma talimatlarının düzenlenmesi, elektrikle çalışmalarda teknik emniyet ve güvenlik kültürü eğitimleri ile periyodik denetim devamlılığını sağlamak projenin uzun vadeli ve en profesyonel çözümünü oluşturmaktadır. Elektriksel Risk Analizi çalışmaları neticesinde, tesislere ait elektrik tesisatlarının genel elektrik risk analiz raporu ile çeşitli çözüm ve Elektriksel Planlı Bakım aksiyonları oluşturulmaktadır.

Elpek Mühendislik elektriksel periyodik kontroller

Elektrik Tesisatı Risk Değerlendirmesi

Risk değerlendirmesinin başlıca amacı, çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumaktır. Kısacası işletmelerin çalışma koşullarındaki sağlığa zararlı her türlü tehlikeyi azaltmak, bu etkileri en aza indirmektir. Ayrıca, tüm proseslerde riskin büyüklüğünü tahmin etmek ve riske karşı tahammül edilip edilemeyeceğine karar vermektir. Yani işletmelerde olası meslek hastalığı ve kazaların farkına varılmasına yardımcı olmaktır. Bu sayede, tespit edilen tehlikelerin ve meydana getirebileceği zararlar üzerinde daha etkili tebirler alınması sağlanır. Dolayısı ile mevcut önleyici tedbirler ile seçilen çalışma şekli ve üretim yöntemleri, çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden korunma düzeyini yükseltmeli ve işyerinin idari yapılanmasının her kademesinde uygulanmalıdır. Elektriksel risk analizi, elektrik tesisat risk değerlendirmesi, elektrik risk, elektrik risk kaynakları, elektrik tesisatlarının muhtelif risklerinin tespiti, elektrik tesisatı yangın risk kontrolü ve elektriksel risk değerlendirmesi uzman mühendislerimiz tarafından yapılmaktadır.

Günümüzde yaklaşık her üç dakikada bir iş kazası, her 90 dakikada bir kişinin sakat kalması ve her 4 saatte bir kişinin hayatını kaybetmesi iş sağlığı ve güvenliği konusunda henüz yeterli bilince erişilmediğinin sayısal ifadesidir. Hiçbir kaza nedensiz meydana gelmez. Kazaların oluşumunun iki temel nedeni vardır; emniyetsiz ortam ve emniyetsiz hareket. Kaza risklerinin araştırılıp değerlendirilmesi ile bu riskler büyük oranda ortadan kaldırılabilir.

ELPEK Mühendislik | Elektriksel Periyodik Kontroller | güvenilir, titiz ve özgün fark yaratan mühendislik çözümleri | test | kontrol | ölçüm | bakım | rapor | fenni muayene | bağımsız muayene kuruluşu, smm elektrik periyodik kontrol firması, iş güvenliği periyodik ölçümü kontrol hizmetleri, teknik denetim, topraklama ölçümü, paratoner ölçümü, termal kamera ölçümü, rcd kaçak akım testi, kaçak akım rölesi test raporu, kocaeli topraklama ölçümü, trafo smm kocaeli gebze yüksek gerilim işletme sorumluluğu sözleşmesi, kocaeli periyodik kontrol firması, kocaeli periyodik ölçüm, kocaeli periyodik muayene, itfaiye elektrik tesisat raporu, elektriksel risk analizi, periyodik ölçümler, elektrik iç tesisat uygunluk raporu, elektrik risk değerlendirmesi, trafo ölçümü, topraklama tesisatı raporu, paratoner tesisatı raporu, makine topraklama ölçümü, topraklama tesisatı ölçümü, isg iş güvenliği periyodik kontrolleri, termal kamera termografik görüntüleme, ekat elektrik kuvvetli akım tesislerinde yüksek gerilim işletme sorumluluğu, kocaeli paratoner ölçümü, emo kocaeli elektrik mühendisleri odası yetkili firma, kocaeli topraklama raporu veren firma, turkak akrediteli rapor formatı ve emo onaylı elektrik iç tesisat raporu, gebze topraklama ölçümü, akreditasyon standartlarına uygun elektrik tesisatları periyodik kontrolleri, arc flash analizi, 2022 yılı emo trafo yüksek gerilim işletme sorumluluğu, trafo müşavirliği, elektriksel güvenlik kültürü eğitimi, aydınlatma ölçümü, aydınlık seviyesi ölçümü raporu, raporlama, bilirkişilik, elektrik iç tesisat raporu, elektrik pano kontrolü, elektrik iş güvenliği eğitimi, elektrik tesislerinde isg yönetimi, türkak, ekipnet, muayene uzmanı, yetkili firma, trafo işletme sorumluluğu, trafo bakımı, trafo servis, trafo kotrol, periyodik destek, elektrik tesisatı risk değerlendirmesi, bandırma, muğla, antalya, çerkezköy, osb, istanbul, gebze, bursa, kocaeli, izmit, bolu, zonguldak, organize sanayi bölgesi, düzce, bilecik, ankara, eskişehir, yalova, sakarya, gosb, adapazarı, tekirdağ, çorlu, iskenderun, hatay, milas, aliağa, edirne, yalova, tuzla, dilovası, dosb, tosb, taysad, kartepe, kütahya, afyon, izmir, manisa, balıkesir, adana, elektriksel güvenlik kültürü